Naslovna > Novosti > Osnovci iz OŠ „Ratko Žarić“, Nikšić pobijedili na četvrtom takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima

Novosti: Osnovci iz OŠ „Ratko Žarić“, Nikšić pobijedili na četvrtom takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima

Nikšić, 9. mart – Na četvrtom po redu takmičenju iz kodiranja na mikro:bit uređajima pobjedu je odnio tim OŠ „Ratko Žarić“ iz Nikšića. Takmičenje je organizovano u sklopu programa „Škole za 21. vijek“ koji u Crnoj Gori implementira British Council u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, a koje finansira britanska vlada.

Škole iz drugog od pet ciklusa obuka bile su pozvane da predaju svoje radove u digitalnom formatu, nakon čega je stručni žiri pozvao 9 najboljih timova da svoje radove predstave uživo na takmičenju u Nikšiću. Tema takmičenja je bila da se pruži odgovor na neki od ciljeva održivog razvoja koje su definisale Ujedinjene nacije. Arijana Nikolić Vučinić, generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje ispred Ministarstva prosvjete je ovom prilikom rekla: „Tek kada djecu naučimo da znanje, koje ste im vi prenijeli, oni umiju da iskoriste u svakodnevnom životu, tek tada možemo govoriti o uspješnosti jednog obrazovnog sistema.“

Pobjednički projekat zove se „Pakont“ a kreirali su ga učenici Luka Mašulović i Lana Bigović, pod nadzorom nastavnica Sonje Mićunović i Nikoline Vujošević. Projekat za cilj ima rješavanje problema plastičnog otpada uz pomoć mikro:bit računara. Pakont je zapravo pametni kontejner u koji treba ubaciti plastičnu ambalažu kako bi korisnici dobili žeton, koji bi koristili prilikom kupovine proizvoda koji su upakovani u ambalažu od materijala koji mogu da se recikliraju i ne otpuštaju štetne hemikalije kako bi ostvarili popust ili neke druge benefite. Pobjednici, vidno uzbuđeni, nakon takmičenja rekli su: „Jako smo zadovoljni. Naš projekat zahtjeva dosta truda i rada, jer nije bilo puno sredstava, te smo zadovoljni da smo s onim što smo imali uspeli da napravimo ovakav uspjeh. “

Drugo mjesto osvojili su učenici OŠ „Milosav Koljenšić“, Danilovgrad, Verica Jovanović i Kristina Katanić, sa mentorom Vedranom Vukćevićem, dok su treće mjesto osvojili učenici OŠ „Olga Golović“ iz Nikšića, Aleksa Radulović i Dušan Ćurić, pod mentorstvom Radoja Stanića.

Dodjeli nagrada prisustvovala je i britanska ambasadorka u Crnoj Gori g-đa Alison Kemp. Ambasadorka je u svom govoru prilikom dodjele nagrada rekla koliko je oduševljena jer su učenici izuzetno uspješno primijenili kritičko mišljenje i rješavanje problema u svojim projektima. Dobitnici prva dva mjesta na nacionalnom takmičenju u kodiranju će imati priliku da učestvuju na regionalnom takmičenju koje će se održati u toku godine.

Fotografije i video zapisi dostupni na: https://we.tl/t-vgxAjnWE15

Created at 11.3.2020 9:00  by PORTAL\Administrator