Naslovna > Novosti > Uspješno održana prva robotička liga za osnovce- „Montenegro makers“

Novosti: Uspješno održana prva robotička liga za osnovce- „Montenegro makers“

Uspješno održana prva robotička liga za osnovce- „Montenegro makers“

Uspješno održana prva robotička liga za osnovce „Montenegro makers“ u Sportsko-kulturnom centru Univerziteta Crne Gore

Juče je održana prva robotička liga za osnovce u organizacji fondacije „Montenegro makers“ (sinergijom kompanije Codepixel i organizacije Montenegrobotics). Ovaj prestižni događaj organizovan je u Sportsko-kulturnom centru Univerziteta Crne Gore koji je okupio 58 timova, 220 učenika, 44 mentora/nastavnika iz cijele Crne Gore.

Liga, koja je prva takve vrste u našoj zemlji, ima za cilj da promoviše nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku (STEM) među učenicima osnovnih škola. Kroz ovu inicijativu organizatori događaja žele da podrže razvoj kreativnosti, timskog rada i inovativnosti među mladima, kao i da im pruže priliku da steknu praktično iskustvo u robotici.

Učenici su se takmičili na temu „Obnovljivih izvora energije“ gdje su morali da isprogramiraju robota, tako da robot prođe sve misije i uspješno dođe do cilja. Učenici su pokazali izuzetnu posvećenost i strast prema robotici. Osim učenika, značajnu ulogu u uspjehu lige imali su i njihovi mentori, nastavnici, koji su podržavali i vodili učenike tokom priprema za takmičenje.

Ova prva robotička liga za osnovce predstavlja važan korak ka promovisanju STEM obrazovanja i razvoju inovacija među mladima u Crnoj Gori. Takmičenje je pružilo učenicima priliku da razviju kritičko razmšljanje, problem-solving vještine i timski rad, što su ključne kompetencije za buduće izazove.

Takođe, dodijeljenje su nagrade za prva tri mjesta, gdje su mlađoj kategoriji nagrade osvojili:

1. JU OŠ „Salko Aljković“ iz Pljevalja, učenici Novak Laušević i Vasilije Vuković, nastavnica Slađana Knjeginjić
2. JU OŠ „Štampar Makarije“ iz Podgorice, učenici Dorotea Mugoša, Sofija Milović i Maša Šljivančanin, nastavnica Marija Mugoša
3. JU OŠ „Aleksa Đilas Bećo“ iz Mojkovca, učenici Nikola Bajčeta i Petar Popović, nastavnik Armin Rebronja

Starija kategorija:

1. JU OŠ „Risto Ratković“ iz Bijelog Polja, učenici Dženan Ćeranić, Ilijas Mušović, Džemil Hadžibegović i Kosto Jokić, nastavnik Miloš Đaković
2. JU OŠ „Oktoih“ iz Podgorice, učenici Aleksandar Ranković, Luka Vujović, Uroš Vujačić i Aleksandra Ćetković, nastavnica Biljana Vujošević
3. JU OŠ „Milorad Musa Burzan“ iz Podgorice, učenici Marko Vukčević, Nemanja Velkovski, Blažo Barović i Balša Zdravković, nastavnica Marijana Abramović

Specijalne nagrade za posebno iskazani entuzijazam su dodijeljenje:

- u kategoriji mentora Sretenu Staniću JU OŠ „Vladika Danilo“ iz Zete
- u kategoriji takmičara Ognjenju Vasiljeviću JU OŠ „Radoje Kontić“ iz Pljevalja

U okviru takmičenja je održana i panel diskusija na temu „Savremeni trendovi u obrazovanju“. U panel diskusiji su učestvovali Luka Rakčević zamjenik gradonačelnice Glavnog grada, Bojana Femić direktorka Fonda za inovacije, Dragutin Šćekić konsultant i projektni koordinator iz UNICEF-a, Ljiljana Ivanović načelnica odsjeka za KPR u Zavodu za školstvo zajedno sa moderatorkom panela Nina Drakulić iz organizacije Montenegro Makers.

Created at 19.5.2023 7:31  by PORTAL\Administrator
Last modified at 19.5.2023 7:32  by PORTAL\Administrator